BBC News, Türkçe - Ana sayfa

 • ABD'de seçim öncesi son tartışmada hangi konuda, kim öne çıktı?

  Sessize alma tuşunun lafı bile yetti. ABD Başkanı Donald Trump ile Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden arasındaki seçim öncesi yapılan son tartışma programı ilkine kıyasla çok daha sakin geçti. Tartışmada hangi konuda, hangi aday ön plana çıktı? Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher'in analizi.

 • Trump ve Biden'ın seçimler öncesi son canlı yayın tartışmasında neler yaşandı?

  ABD Başkanı Donald Trump ve rakibi Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden, 3 Kasım'daki başkanlık seçimleri öncesi ikinci ve son kez canlı yayınlanan tartışma programında karşı karşıya geldi. Öncekine kıyasla daha 'ölçülü' geçen tartışmaya koronavirüs ve göçmenler konuları damgasını vurdu.

 • Trump ve Biden, Türkiye'yle ilişkiler ve diğer konularda hangi politikaları savunuyor?

  ABD’de başkan adaylarının kampanyaları son dönemece giriyor. Seçimlerde öne çıkan bazı konular neler? Başkan Donald Trump ve Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden hangi politikaları uygulamayı vadediyor?

 • ABD Başkanlık Seçimleri doları nasıl etkiler?

  Dolar, son dönemde uluslararası piyasalarda değer kaybediyor. Analistler, seçimlerin ardından doların bir süre yükselebileceğini ancak uzun vadeli görünümünün aşağı yönlü olduğunu belirtiyor. Piyasayı endişelendiren senaryo ise seçimlerin sonuçlanmasının ve belirsizliğin uzaması.

 • 2020 ABD Başkanlık Seçimleri özel dosyası

  Amerika Birleşik Devletleri, 3 Kasım'da yeni başkanını seçmek üzere sandığa gidiyor. Cumhuriyetçi Donald Trump ve Demokrat Joe Biden arasındaki yarışa dair analizler, incelemeler ve seçimlere dair son gelişmeler ABD seçimleri özel dosyamızda.

 • Koronavirüs özel dosyası

  Covid-19 pandemisiyle ilgili dünyadan ve Türkiye'den son haberler, analizler ve incelemeler koronavirüs özel dosyamızda.

 • Dünya koronavirüs aşısına ne kadar yakın?

  Covid-19 salgınına karşı aşı üretme yarışı tüm dünyada sürüyor. Hemen her gün farklı kaynaklardan aşının sonbahar aylarında hazır olacağına dair haberler yayımlanıyor. Peki bu beklentiler ne kadar gerçekçi? Aşı geliştirme süreçleri ve potansiyel aşı adayları ne durumda?

 • Koronavirüs sözlüğü: Hangi terim ne anlama geliyor?

  Filyasyondan sürü bağışıklığına, koronavirüs günlük hayatımıza pek çok yeni kelime ve kavram kattı. Peki bütün bunlar ne anlama geliyor? Merak ettiğiniz kavramların anlamlarına koronavirüs sözlüğümüzden bakabilirsiniz.

 • Koronavirüs vücudu nasıl etkiliyor?

  Aralık’ta Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, tüm dünyada hızla yayılıyor. Hastalıkların çoğu hafif şiddette seyrediyor. Ancak dünya genelinde 6.500’e yakın insan yaşamını yitirdi. Peki, virüs vücuda nasıl saldırıyor? Neden bazı insanlar ölürken, bazıları iyileşiyor.

 • Koronavirüs riski nerelerde yüksek?

  Dünya genelinde koronavirüs kısıtlamaları gevşetilirken Covid-19 kapmamak ve ikinci bir dalga oluşmasını önlemek için nelerden kaçınmamız gerektiğini ve neler yapabileceğimizi bağışıklık uzmanı Erin Bromage’a sorduk.

 • Merkez Bankası'nın politika faizini değiştirmemesinin sonuçları ne olacak?

  24 Eylül'deki toplantısında politika faizini 200 baz puan artıran ve ara dönemde de faizleri örtülü olarak 200 baz puan daha yükselten Merkez Bankası, bugünkü toplantısında beklentilerin aksine politika faizini değiştirmedi. Merkez Bankası, yola yine üstü kapalı ve "gizli saklı" para politikası ile devam edeceği sinyalini verdi. Ekonomist Selva Demiralp, son kararı ve olası sonuçlarını yazdı.

 • Pandemi günlerinde 'Yaşayan' İstanbul haritası

  2010 yılından bu yana "Fractal İstanbul" adını verdiği İllüstratif İstanbul haritaları üzerine çalışan çizer Tarık Tolunay, karantina sürecinde tamamladığı Eminönü, Tarihi Galata Köprüsü ve Karaköy'ü resmeden "Pandemi" adlı eserini geçtiğimiz haftalarda yayımladı. Tolunay, İstanbul'daki tarihi detayları ve şehrin günlük yaşamına dair ayrıntıları hikayelerle birleştirerek kendi yorumu ve figürleriyle haritalarına aktarıyor.

 • Video, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde kentsel dönüşüm: 7 bin kişiyi etkileyecek proje için taraflar ne diyor?, Duration 4,03

  Diyarbakır'ın gelir seviyesi en düşük ilçesi Bağlar'ın Kaynartepe Mahallesi, riskli bölge ilan edilerek kentsel dönüşüm kapsamına alındı. 60 yıllık tarihi olan ve daha çok göçle şekillenen bu ilçenin nüfusu, resmi rakamlara göre 396 binden fazla. BBC Türkçe'den Hatice Kamer, mahalle sakinleri ve konunun tarafları ile konuştu, endişeleri ve istekleri dinledi.

 • Anaokulu öğretmenleri yüz yüze eğitimi anlatıyor: 'İmkanlarımız kısıtlı, sınıflarda sosyal mesafeyi sağlamak neredeyse imkansız'

  3-5 yaş grubu okul öncesi öğrencilerinin sosyal mesafe kurallarına uymakta zorluk yaşadığını söyleyen öğretmenler, fiziki imkanları birbirinden farklılık gösteren birçok devlet okulunda temizlik görevlisinin dahi bulunmadığını ve hijyen şartlarının kısıtlı imkanlarla sağlanmakta olduğunu söylüyor. BBC Türkçe, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde görev yapan kamu çalışanı ana sınıfı öğretmenleriyle konuştu. Fundanur Öztürk'ün haberi.

Melek Aslan cinayeti: Diyarbakır'da sokakta kardeşini öldürüp 'Namusumuzu temizledik' diyen Mustafa Aslan tutuklandı

24 yaşındaki Melek Aslan, Çarşamba günü Diyarbakır'ın Ofis semtinin en işlek yerlerinden Sanat Sokağı'nda 21 yaşındaki kardeşi Mustafa tarafından başından ve göğsünden silahla vurularak öldürüldü. Mustafa Aslan, Diyarbakır'da gözaltına alındı ve emniyetteki ifadesinde "Namusumuzu temizledik" dedi. Aslan, nöbetçi mahkemeye sevk edildikten sonra tutuklandı. Diyarbakır'dan Hatice Kamer'in haberi.

Güney Kore'de grip aşısı sonrası ölenlerin sayısı 32'ye çıktı, yetkililer 'Ölümlerin nedeni aşı değil' diyor

Güney Kore'de grip aşısı yaptırdıktan sonra ölenlerin sayısı 32'ye çıktı. Sağlık yetkilileri, ölümlerle aşılar arasında bir bağlantı olmasına ihtimal vermediklerini söylüyor.

Çin ekonomisi koronavirüs krizinden çıkıyor: 3. çeyrekte yüzde 4.9 büyüdü

Koronavirüs salgınının ortaya çıkış yeri olan Çin'in ekonomisi, salgının neden olduğu ekonomik çöküş sonrası toparlanmayı sürdürüyor. Dünyanın 2. büyük ekonomisi 3. çeyrekte (Temmuz-Ağustos-Eylül), geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.9 büyüdü.

Osiris-Rex: NASA'nın uzay aracı, numune toplamak üzere asteroide başarılı bir şekilde temas etti

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Osirix-Rex aracı, numune toplamak için Bennu asteroidine birkaç saniyelik iniş yapmayı başardı. Aracın numune toplamayı başarıp başaramadığı birkaç gün içinde belli olacak.

Pele 80 yaşında: Futbol tarihinin en ünlü 10 numarası hakkında az bilinen 10 hikaye

Brezilyalı efsane futbolcu Edson Arantes do Nascimento ya da dünyaca bilinen adıyla Pele, bugün 80’inci doğum gününü kutluyor. Tarihin en ünlü sporcularından biri hakkında pek çok kişinin duymadığı 10 hikayeyi derledik.

2025 itibarıyla 'tüm işlerin yarısını makineler yapacak'

Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) göre, 2025 itibarıyla, tüm iş yerlerindeki görevlerin yarısı makineler tarafından yapılacak ve bu durum büyük ihtimalle eşitsizliği daha da derinleştirecek.